საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ხინჩეგაშვილი მსოფლიო რეიტინგში ახალ წონით კატეგორიაშიც ლიდერია
04:13 | June 06 2017

5 ივნისს, ჭიდაობის მსოფლიო გაერთიანება UWW-ს მიერ გამოქვეყნებულ ახალ მსოფლიო რეიტინგს, ოლიმპიური, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონი ლადო ხინჩეგაშვილი ამჯერად ერთი წონით ზედა 61 კგ კატეგორიაში ჩაუდგა სათავეში. 

 

შეგახსენებთ რომ 57 კგ-ში ხინჩეგაშვილი მსოფლიო რეიტინგში ლიდერობას 2015 წლიდან მოყოლებული დღემდე უცვლელად ინარჩუნებდა.

 

თუმცა ოლიმპიურმა ჩემპიონმა საბოლოოდ გადაწყვიტა წონა აღარ დაიკლოს და 61 კგ-ში განაგრძოს ასპარეზობა. 4 მაისს, სერბეთში გამართულ ევროპის ჩემპიონატზე ხინჩეგაშვილმა ახალ წონით კატეგორიაში წარმატებით დაიცვა წინა წელს მოპოვებული ევროპის ჩემპიონის ტიტული და მსოფლიო რეიტინგში 61 კგ-შიც გალიდერდა.

 

ამავე წონაში კიდევ ორი ქართველი შევიდა რეიტინგში, მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი ბექა ლომთაძე მერვე და პარიზის გრან-პრის გამარჯვებული შოთა ფარტენაძე მე-20 ადგილს იკავებენ.

 

ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს პრიზიორი მძიმეწონოსანი გენო პეტრიაშვილი (125) მეორე ადგილზე იმყოფება.

 

სულ მსოფლიო რეიტინგში 8 ქართველი ფალავანი მოხვდა.

ევროპის ბრინჯაოს პრიზიორი ზურაბ იაკობიშვილი (65) და ევროპის ჩემპიონი 23-წლამდელთა შორის ავთანდილ კენჭაძე (74)  მე-13, ევროპის 2-გზის ჩემპიონი და პრიზიორი დათო მარსაგიშვილი (86) მე-11, ევროპის ბრინჯაოს მედლის მფლობელი ელიზბარ ოდიკაძე (97) მეოთხე ადგილს იკავებენ.

 

UWW რეიტინგი - თავისუფალი ჭიდაობა - 5 ივნისი

 

57kg 

1. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (3)
2. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – Europe No.1 (11)
3. Suleyman ATLI (TUR) – Yasar Dogu No.1 (9)
4. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (9)
5. ERDENEBAT Bekhbayar (MGL) – Dan Kolov No.1 (Not Ranked)
6. Andrei DUKOV (ROU) – Europe No.2 (nr)
7. Makhir AMIRASLANOV (AZE) – Yasar Dogu No.2 (12)
8. Yuki TAKAHASHI (JPN) – Asia No.1 (nr)
9. Andrey YATSENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (11)
10. ZANDANBUD Zanabazar (MGL) – Asia No.2 (nr)
11. Sandeep TOMAR (IND) – GGP Final No.3 (7)
12. JONG Hak-Jin (PRK) – World Military No.1 (8)
13. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (5)
14. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (6)
15. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (13)
16. Tyler GRAFF (USA) – Pan America No.1 (17)
17. Azamat TUSKAEV (RUS) – European U23 No.2 (18)
18. Nurislam SANAYEV (KAZ) – Asia No.3 (nr)
19. Reza ATRINAGHARCHI (IRI) Asia No.3 (nr)
20. Sezer AKGUL (TUR) – World Cup No.1 (15)

 

 

61kg

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Europe No.1 (1@57)
2. Akhmed CHAKAEV (RUS) – Europe No.2 (3)
3. Logan STIEBER (USA) – Pan America No.3 (1)
4. Behnam EHSANPOOR (IRI) – Asia No.1 (6)
5. Rei HIGUCHI (JPN) – Asia No.3 (2@57)
6. Haji ALIEV (AZE) – World Cup No.1 (4@65)
7. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Cerro Pelado No.1 (5)
8. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (2)
9. Davian QUINTANA JAIME (CUB) – Pan America No.1 (nr)
10. KIM Han-Song (PRK) – Asia No.2 (nr)
11. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – European U23 No.1 (9)
12. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.3 (10)
13. Masoud ESMAEILPOUR (IRI) – World Cup No.2 (7)
14. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (4)
15. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (11)
16. Volodya FRANGULYAN (ARM) – Europe No.3 (nr)
17. Andrei PERPELITA (MDA) – Europe No.3 (nr)
18. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (8)
19. Ali RAHIMZADE (AZE) – European U23 No.3 (12)
20. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (14)

 

 

65kg

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Frank CHAMIZO (ITA) – Europe No.1@70 (3)
3. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Europe No.1 (7)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Asia No.2@70 (4)
5. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Europe No.2 (15)
6. Bajrang BAJRANG (IND) – Asia No.1 (nr)
7. Meysam NASIRI (IRI) – Asia No.3 (9)
8. Franklin MAREN CASTILLO (CUB) – Pan America No.1 (nr)
9. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Buryatia Cup No.3 (5)
10. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Dan Kolov No.3 (12)
11. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Pan America No.2 (14)
12. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – GGP Final No.2 (8)
13. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Europe No.3 (16)
14. David HABAT (SLO) – Europe No.3 (nr)
15. LEE Seung-Chul (KOR) – Asia No.2 (nr)
16. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (10)
17. Mustafa KAYA (TUR) – Yasar Dogu No.1 (17)
18. George BUCUR (ROU) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Gor OGANESYAN (UKR) – Ukraine Int’l No.2 (nr)
20. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (17@70)

 

70kg

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (1)
2. James GREEN (USA) – Pan America No.1 (4)
3. Israil KASUMOV (RUS) – Europe No.3 (3)
4. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.2 (9)
5. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (2)
6. Akzurek TANATAROV (KAZ) – Asia No.1 (nr)
7. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (5)
8. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (6)
9. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (7)
10. Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) – Dan Kolov No.1 (13)
11. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (9)
12. Ildus GINIYATULLIN (RUS) – Yasar Dogu No.2 (12)
13. Ruslan DIBIRGADZHIYEV (AZE) – Europe No.3 (nr)
14. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.1 (14)
15. Nikolay KURTEV (BUL) – Dan Kolov No.2 (nr)
16. Hamed RASHIDI (IRI) – Asia No.3 (18)
17. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (19)
18. Alexander SEMISOROW (GER) – Dan Kolov No.3 (nr)
19. Adrian MOISE (ROU) – Europe No.5 (nr)
20. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (10)

 

74kg 

1. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (1)
2. Soner DEMIRTAS (TUR) – Europe No.1 (4)
3. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (2)
4. Jordan BURROUGHS (USA) – World Cup No.1 (3)
5. Khetik TSABOLOV (RUS) – Yasar Dogu No.2 (7)
6. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Asia No.1 (6)
7. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Europe No.3 (8)
8. Muslim EVLAEV (KGZ) – Asia No.2 (19)
9. Murad SULEYMANOV (AZE) – Europe No.2 (nr)
10. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Dan Kolov No.1 (9)
11. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Cerrado Pelado Int’l No.1 (7)
12. Grigor GRIGORYAN (ARM) – Europe No.3 (nr)
13. Avtandil KENTCHADZE (GEO) – European U23 No.1 (14)
14. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – European U23 No.2 (15)
15. Peyman YARAHMADI (IRI) – World Cup No.3 (11)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – Dan Kolov No.3 (16)
17. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (12)
18. Sosuke TAKATANI (JPN) – Yarygin GP No.6 (9)
19. Alex DIERINGER (USA) – Ukraine Int’l No.3 (17)
20. Reza AFZALI PAEMAMI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (18)

 

86kg
2. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG No.1@74 (2)
3. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Europe No.1 (6)
4. Selim YASAR (TUR) – Europe No.3 (4)
5. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (5)
6. David TAYLOR (USA) – World Cup No.1 (6)
7. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Asia No.1 (12)
8. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (nr)
9. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – Dan Kolov No.2 (7)
10. Istvan VEREB (HUN) – Europe No.3 (16)
11. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – World Cup No.2 (9)
12. Sharif SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (8)
13. Yurieski TORREBLANCA QUERALTA (CUB) – Pan American No.1 (nr)
14. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Pan America No.2 (11)
15. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Asia No.3 (nr)
16. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Dan Kolov No.1 (nr)
17. Adilet DAVLUMBAEV (KAZ) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (14)
19. Murat ERTURK (TUR) – European U23 No.1 (17)
20. Arsen-Ali MUSALALIEV (RUS) – European U23 No.3 (19)

 

97kg

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Asia No.1 (4)
3. Riza YILDIRIM (TUR) – Europe No.1 (nr)
4. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Europe No.3 (5)
5. Arslanbek ALBOROV (AZE) – Yasar Dogu No.1 (7)
6. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Europe No.2 (13)
7. Aleksandr HUSHTYN (BLR) – Europe No.3 (17)
8. Magomedgadzhi NUROV (MKD) – Dan Kolov No.3 (nr)
9. Hossein SHAHBAZIGAZVAR (IRI) – Asia No.2 (nr)
10. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Buryatia Cup No.2 (10)
11. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.1 (9)
12. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
13. Fatih YASARLI (TUR) – Dan Kolov No.2 (19)
14. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (11)
15. Mikhail GANEV (BUL) – Ukraine Int’l No.2 (nr)
16. Amir MOHAMMADI (IRI) – World Cup No.3 (14)
17. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (16)
18. Murazi MCHEDLIDZE (UKR) – Ukraine Int’l No.3 (18)
19. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.3 (nr)
20. SEO Min-Won (KOR) – Asia No.3 (nr)

 

125kg

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Europe No.3 (2)
3. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (3)
4. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – Europe No.2 (11)
5. Alen ZASIEIEV (UKR) – Dan Kolov No.1 (5)
6. Levan BERIANIDZE (ARM) – Europe No.3 (12)
7. Daniel LIGETI (HUN) – Dan Kolov No.3 (9)
8. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (7)
9. Alan KHUGAEV (RUS) – Yasar Dogu No.1 (4)
10. Robert BARAN (POL) – Yasar Dogu No.3 (10)
11. Yadollah MOHEBBI (IRI) – Asia No.1 (17)
12. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (6)
13. Muhamadgazi MAGOMEDOV (RUS) – Buryatia Cup No.2 (14)
14. Vitali PIASNIAK (BLR) – European U23 No.2 (13)
15. Dominique BRADLEY (USA) – Pan America No.1 (18)
16. Yudenny ALPAJON ESTEVES (CUB) – Pan America No.2 (nr)
17. Sakir BOKZURT (TUR) – Dan Kolov No.3 (nr)
18. NATSAGSUREN Zolboo (MGL) – Asia No.3 (nr)
19. Yermukambet INKAR (KAZ) – Dan Kolov No.2 (nr)
20. Diaaeldin ABDELMOTTALEB (EGY) – Africa No.1 (nr)