საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

მსოფლიო რეიტინგის ქართველი ლიდერები
03:12 | March 12 2017

ჭიდაობის მსოფლიო გაერთიანება UWW-ს მიერ 7 მარტს გამოქვეყნებულ თებერვლის თვის მსოფლიო რეიტინგში თავისუფალ ჭიდაობაში - ოლიმპიური, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონი ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი კვლავინდებურად ინარჩუნებს ლიდერობას 57 კგ-ში.

 

ხინჩეგაშვილის გარდა მსოფლიო რეიტინგის ლიდერთა სამეულში კიდევ 2 ქართველი შევიდა. ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს პრიზიორი და ევროპის მოქმედი ჩემპიონი მძიმეწონოსანი გენო პეტრიაშვილი სულ ცოტა ხნის წინ მსოფლიოს თასზე მოპოვებული 4 გამარჯვების შედეგათ რეიტინგში მეორე ადგილზე დაწინაურდა. გორელმა ფალავანმა ოლიმპიადის ვერცხლის პრიზიორ ირანელ კომეი გასემის გადაასწრო რომელიც მესამე ადგილზე გადავიდა. მძიმეწონოსანთა რეიტინგს კი  თურქი ოლიმპიური ჩემპიონი ტაჰა აკგული ლიდერობს.

 

61 კგ-ში მსოფლიო რეიტინგში მეორე ადგილზე იმყოფება ბექა ლომთაძე, რომელმაც 2016 წლის დეკემბერში გამართულ მსოფლიოს ჩემპიონატზე ვერცხლის მედალი მოიპოვა. 

 

მათ გარდა რეიტინგში კიდევ 6 ქართველი შევიდა: პარიზის საერთაშორისო გრან-პრის გამარჯვებული შოთა ფარტენაძე (61) მე-18, მედვედის გრან-პრის გამარჯვებული ზურაბ იაკობიშვილი (65) მე-14, ევროპის ვიცე-ჩემპიონი დავით ტლაშაძე (70) მე-10 და ამავე წონაში კონსტანგინე ხაბალაშვილი მე-17, ევროპის ბრინჯაოს პრიზიორი იაკობ მაქარაშვილი (74) მე-15, ევროპის 2-გზის ჩემპიონი და პრიზიორი, ლონდონის ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს მედალოსანი დავით მარსაგიშვილი (86) მე-10 და ევროპის პრიზიორი ელიზბარ ოდიკაძე (97) მეხუთე ადგილს იკავებენ.

 

UWW რეიტინგი - თავისუფალი ჭიდაობა - 7 მარტი

 

 

57kg

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Rio OG No.1 (1)
2. Rei HIGUCHI (JPN) - Rio OG No.2 (2)
3. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
4. Vladimir DUBOV (BUL) – Rio OG No.5 (6)
5. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (7)
6. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (8)
7. Sandeep TOMAR (IND) – Asia No.1 (10)
8. JONG Hak-Jin (PRK) – Asia No.2 (11)
9. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (12)
10. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (15)
11. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – GGP Final No.1 (13)
12. Sezer AKGUL (TUR) – World Cup No.1 (Not Ranked)
13. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – Yarygin GP No.2@61 (14)
14. Nariman ISRAPILOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (17)
15. Tyler GRAFF (USA) – Cerro Pelado Int’l No.1 (nr)
16. Nicholas MEGALUDIS (USA) – Paris GP No.1 (18)
17. Zoheir EL OUARRAQE (FRA) – Paris GP No.3 (19)
18. Dimchik RINCHINOV (BLR) – Paris GP No.2 (20)
19. Naim MIKYAY (BUL) – Sirakov-Iliev Int’l No.1 (nr)
20. Ayiar TYUTRIN (RUS) – Sirakov-Iliev Int’l No.2 (nr)

 

61kg 

1. Logan STIEBER (USA) – World No.1 (1)
2. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (2)
3. Akhmed CHAKAEV (RUS) – World No.3 (3)
4. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (4)
5. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Rio OG No.5 (5@57)
6. Behnam EHSANPOOR (IRI) – World No.5 (5)
7. Masoud ESMAEILPOUR (IRI) – World Cup No.2 (nr)
8. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (7)
9. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.1 (6)
10. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (9@57)
11. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Ali Aliev No.3 (8)
12. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (9)
13. Georgi KALIEV (BLR) – Europe No.2 (11)
14. Nachyin KUULAR (RUS) – World Military No.1 (12)
15. Imam ADZHIEV (RUS) – European U23 No.1 (13)
16. Youri SIEMANKIN (FRA) – World No.5 (10)
17. Bajrang BAJRANG (IND) – Commonwealth No.1 (15)
18. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (17)
19. Vasyl SHUPTAR (UKR) – World Military No.2 (14)
20. Dimitar IVANOV (BUL) – Schultz Memorial No.1 (nr)

 

65kg

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Togrul ASGAROV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Frank CHAMIZO (ITA) – Rio OG No.3 (3)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Haji ALIEV (AZE) – Rio OG No.3@57 (3@57)
6. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Rio OG No.5 (5)
7. Frank MOLINARO (USA) – Rio OG No.5 (6)
8. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
9. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – GGP Final No.2 (8)
10. Meysam NASIRI (IRI) – World Cup No.2 (12)
11. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Spanish GP No.2 (9)
12. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (13)
13. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Rio 2016 OG No.8 (10)
14. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Ulaan-Baatar OG Qualifier No.2 (11)
15. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Ali Aliev No.1 (15)
16. Alan GOGAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (17)
17. Haislan GARCIA VERANES (CAN) – Istanbul OG Qualifier No.2 (14)
18. YEERLANBIEKE Katal (CHN) – Ziolkowski Int’l No.2 (16)
19. Safa AKSOY (TUR) – World Cup No.3 (nr)
20. Franklin MAREN CASTILLO (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.1 (nr)

 

70kg

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (3)
3. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (2)
4. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (5)
5. James GREEN (USA) – World Cup No.1 (8)
6. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (4)
7. Rashid KURBANOV (UZB) – World No.5 (6)
8. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (7)
9. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.1 (9)
10. David TLASHADZE (GEO) – Europe No.2 (10)
11. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (11)
12. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin No.3 (12)
13. Yakup GOR (TUR) – World Cup No.5 (14)
14. Miroslav KIROV (BUL) – Europe No.5 (13)
15. Azamat NURIKOV (BLR) – Europe No.3 (15)
16. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (16)
17. Konstatin KHABALASHVILI (GEO) – World Cup No.4 (nr)
18. Nazari KULCHYTSY (USA) – Cerro Pelado Int’l No.1 (nr)
19. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.2 (17)
20. Rasul ARSANALIEV (RUS) – European U23 No.1 (18)

 

74kg 

1. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (2)
2. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
3. Jordan BURROUGHS (USA) – World Cup No.1 (7)
4. Soner DEMIRTAS (TUR) – Rio OG No.3 (4)
5. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Rio OG No.5 (5)
6. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
7. Khetik TSABOLOV (RUS) – World Military No.1 (8)
8. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Cerrado Pelado Int’l No.1 (10)
9. Sosuke TAKATANI (JPN) – Rio OG No.7 (9)
10. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (12)
11. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Yarygin GP No.3 (13)
12. Peyman YARAHMADI (IRI) – World Cup No.3 (nr)
13. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (17)
14. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – Spanish GP No.2 (11)
15. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Europe No.3 (15)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – GGP Final No.3 (16)
17. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Spanish GP No.3 (14)
18. Kyle DAKE (USA) – Paris GP No.1 (18)
19. Zaur MAKIEV (RUS) – Europe No.3 (19)
20. Alex DIERINGER (USA) – Paris GP No.2 (20)

 

86kg
2. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG No.1@74 (1@74)
3. Selim YASAR (TUR) – Rio OG No.2 (2)
4. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (4)
5. David TAYLOR (USA) – World Cup No.1 (18)
6. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
7. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
8. Sharif SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
9. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Rio OG No.5 (6)
10. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (12)
11. Ahmed MAGAMAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (13)
12. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Rio OG No.7 (9)
13. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (IRI) – Yarygin GP No.2 (10)
14. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (11)
15. Vladislav VALIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (14)
16. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – German GP No.1 (15)
17. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Ziolkowski Int’l No.2 (16)
18. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (17)
19. Austin TROTMAN (USA) – Schultz Memorial No.1 (nr)
20. Richard PERRY (USA) – Paris GP No.2 (19)

 

97kg 

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Khetag GAZYUMOV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Albert SARITOV (ROU) – Rio OG No.3 (3)
4. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Rio OG No.5 (5)
6. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Rio OG No.5 (6)
7. Reza YAZDANI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
8. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
9. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.1 (No.5@86)
10. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (9)
11. Arslanbek ALBOROV (AZE) – World Cup No.2 (nr)
12. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Yarygin GP No.3 (13)
13. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.2@125 (12)
14. Amir MOHAMMADI (IRI) – World Cup No.3 (20)
15. Mamed IBRAGIMOV (KAZ) – Rio OG No.8 (10)
16. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.2 (11)
17. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (16)
18. Dustin KILGORE (USA) – Schultz Memorial No.1 (nr)
19. Javier CORTINA LACERRA (CUB) – Rio 2016 OG No.10 (14)
20. Akhmed BATAEV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (19)

 

125kg

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Rio OG No.3 (3)
3. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (2)
4. Ibragim SAIDOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
5. Alan KHUGAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (8)
6. Alen ZASIEIEV (UKR) – GGP Final No.2 (7)
7. Levan BERIANIDZE (ARM) – Rio OG No.5 (5)
8. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (9)
9. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – GGP Final No.3 (10)
10. Tervel DLAGNEV (USA) – Rio OG No.5 (6)
11. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – World Cup No.3 (16)
12. Robert BARAN (POL) – Europe No.2 (12)
13. Daniel LIGETI (HUN) – Paris GP No.2 (13)
14. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.2 (14)
15. Yadollah MOHEBBI (IRI) – GGP Final No.3 (15)
16. Bilyal MAKHOV (RUS) – Ziolkowski Int’l No.1 (11)
17. Dominique BRADLEY (USA) – Schultz Memorial No.1 (nr)
18. Yudenny ALPAJON ESTEVES (CUB) – Cerro Pelado No.1 (nr)
19. Zachery REY (USA) – Paris GP No.3 (19)
20. Marian TODOROV (BUL) – Sirakov-Iliev Int’l No.1 (nr)