საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ქართველებმა მსოფლიო რეიტინგში პოზიციები შეინარჩუნეს
09:14 | February 08 2017

ახალი საჭიდაო სეზონის პირველი მსოფლიო რეიტინგი, ჭიდაობის მსოფლიო გაერთიანება UWW-მ თავისუფალ ჭიდაობაში იანვრის რეიტინგ ლისტი განაახლა.

 

გამარჯვებით გახსნა ახალი სეზონი რიოს ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს მედალოსანმა, ევროპის მოქმედმა ჩემპიონმა მძიმეწონოსანმა გენო პეტრიაშვილმა, 28-29 იანვარს პარიზის საერთაშორისო ტურნირზე დამაჯერებელი გამარჯვების შემდეგ ქართველმა ფალავანმა მსოფლიო რეიტინგში მესამე ადგილი განიმტკიცა. 

 

მსოფლიოს ვიცე-ჩემპიონი ბექა ლომთაძე (61) რეიტინგში კვლავაც მეორე ადგილზე იმყოფება.

 

57 კგ-ში ოლიმპიური, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონი ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი მსოლფიო რეიტინგის უცვლელი ლიდერია. შეგახსენებთ რომ ლას ვეგაში 2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონატზე გამარჯვების შემდეგ ჩვენებური რეიტინგის სათავეში მოექცა და მას შემდეგ აგერ უკვე 17 თვეა პირველობას არავის უთმობს. 2016 წელს ევროპის ჩემპიონატზე და შემდეგ ოლიმპიურ თამაშებზე გამარჯვების შემდეგ ხინჩეგაშვილმა კიდევ დიდი ხნით განიმტკიცა რეიტინგში პირველი ადგილი.

 

მათ გარდა რეიტინგში კიდევ 6 ქართველი შევიდა. პარიზის საერთაშორისო ტურნირზე გამარჯვების შემდეგ შოთა ფარტენაძე (61) მე-17 ადგილზე დაწინაურდა, მედვედის გრან-პრის გამარჯვებული ზურაბ იაკობიშვილი (65) მე-11, ევროპის ვიცე-ჩემპიონი დავით ტლაშაძე (70) მე-10, ევროპის ბრინჯაოს პრიზიორი იაკობ მაქარაშვილი (74) მე-15, ევროპის 2-გზის ჩემპიონი და პრიზიორი, ლონდონის ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს მედალოსანი დავით მარსაგიშვილი (86) მე-12, ევროპის პრიზიორი ელიზბარ ოდიკაძე (97) მეხუთე ადგილს იკავებენ.

 

UWW რეიტინგი - თავისუფალი ჭიდაობა - 7 თებერვალი

 

57kg

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Rio OG No.1 (1)
2. Rei HIGUCHI (JPN) - Rio OG No.2 (2)
3. Haji ALIEV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
5. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Vladimir DUBOV (BUL) – Rio OG No.5 (6)
7. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (7)
8. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (8)
9. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (9)
10. Sandeep TOMAR (IND) – Asia No.1 (10)
11. JONG Hak-Jin (PRK) – Asia No.2 (11)
12. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (Not Ranked)
13. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – GGP Final No.1 (13)
14. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – Yarygin GP No.2@61 (19)
15. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (17)
16. Nurislam SANAYEV (KAZ) – Rio OG No.12 (12)
17. Nariman ISRAPILOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. Nicholas MEGALUDIS (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Zoheir EL OUARRAQE (FRA) – Paris GP No.3 (nr)
20. Dimchik RINCHINOV (BLR) – Paris GP No.2 (nr)

 

61kg

1. Logan STIEBER (USA) – World No.1 (1)
2. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (2)
3. Akhmed CHAKAEV (RUS) – World No.3 (4)
4. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (3)
5. Behnam EHSANPOOR (IRI) – World No.5 (5)
6. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.1 (7)
7. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (19)
8. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Ali Aliev No.3 (10)
9. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (8)
10. Youri SIEMANKIN (FRA) – World No.5 (6)
11. Georgi KALIEV (BLR) – Europe No.2 (9)
12. Nachyin KUULAR (RUS) – World Military No.1 (nr)
13. Imam ADZHIEV (RUS) – European U23 No.1 (11)
14. Vasyl SHUPTAR (UKR) – World Military No.2 (12)
15. Bajrang BAJRANG (IND) – Commonwealth No.1 (13)
16. TUMENBILEG Tuvshintulga (MGL) – Mongolian Open No.1 (14)
17. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (nr)
18. Murshid MUTALIMOV (RUS) – Intercontinental Cup No.3 (16)
19. Gadzhimagomed ALIEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (17)
20. Alan WATERS (USA) – GGP Final No.3 (18)

 

65kg

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Togrul ASGAROV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Frank CHAMIZO (ITA) – Rio OG No.3 (3)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. GANZORIG Mandakhnaran (MGL) – Rio OG No.5 (5)
6. Frank MOLINARO (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (13)
8. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
9. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Dan Kolov No.1 (7)
10. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Dan Kolov No.2 (9)
11. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Medved Prizes No.1 (10)
12. Meysam NASIRI (IRI) – Asia No.1 (11)
13. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (16)
14. Haislan GARCIA VERANES (CAN) – Rio OG No.11 (12)
15. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Ali Aliev No.1 (14)
16. YEERLANBIEKE Katal (CHN) – Ziolkowski Int’l No.2 (15)
17. Alan GOGAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
18. Mustafa KAYA (TUR) – Europe No.2 (18)
19. Semyon RADULOV (UKR) – Europe No.3 (19)
20. Ilman MUKHTAROV (FRA) – Paris GP No.3 (nr)

 

70kg

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (1)
2. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (2)
3. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (3)
4. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (4)
5. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
6. Rashid KURBANOV (UZB) – World No.5 (5)
7. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (6)
8. James GREEN (USA) – World No.7 (8)
9. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.1 (9)
10. David TLASHADZE (GEO) – Europe No.2 (10)
11. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (18)
12. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin No.3 (nr)
13. Miroslav KIROV (BUL) – World No.8 (11)
14. Yakup GOR (TUR) – Ziolkowski Int’l No.7 (12)
15. Azamat NURIKOV (BLR) – Europe No.3 (13)
16. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (14)
17. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.2 (15)
18. Rasul ARSANALIEV (RUS) – European U23 No.1 (16)
19. Mihail SAVA (MDA) – World University No.2 (17)
20. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (19)

 

74kg

1. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG No.1 (1)
2. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (2)
3. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. Soner DEMIRTAS (TUR) – Rio OG No.3 (4)
5. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Rio OG No.5 (5)
6. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
7. Jordan BURROUGHS (USA) – Rio OG No.9 (7)
8. Khetik TSABOLOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (8)
9. Sosuke TAKATANI (JPN) – Rio OG No.7 (9)
10. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Spanish GP No.1 (10)
11. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – Spanish GP No.2 (11)
12. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (15)
13. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Yarygin GP No.3 (14)
14. PUREVJAV Unurbat (MGL) – Spanish GP No.3 (12)
15. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Europe No.3 (13)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – GGP Final No.3 (16)
17. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. Kyle DAKE (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Zaur MAKIEV (RUS) – Europe No.3 (19)
20. Alex DIERINGER (USA) – Paris GP No.2 (nr)

 

86kg

1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Selim YASAR (TUR) – Rio OG No.2 (2)
3. Sharif SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (4)
5. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Rio OG No.5 (6)
7. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (8)
8. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – GGP Final No.1 (7)
9. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Rio OG No.7 (9)
10. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (IRI) – Yarygin GP No.2 (nr)
11. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (10)
12. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (12)
13. Ahmed MAGAMAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
14. Vladislav VALIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
15. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – German GP No.1 (11)
16. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Ziolkowski Int’l No.2 (13)
17. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (14)
18. David TAYLOR (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Richard PERRY (USA) – Paris GP No.2 (nr)
20. Istvan VEREB (HUN) – Paris GP No.3 (20)

 

97kg

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Khetag GAZYUMOV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Albert SARITOV (ROU) – Rio OG No.3 (3)
4. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Rio OG No.5 (5)
6. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Rio OG No.5 (6)
7. Reza YAZDANI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
8. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
9. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
10. Mamed IBRAGIMOV (KAZ) – Rio OG No.8 (10)
11. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.2 (9)
12. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.2@125 (12)
13. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Yarygin GP No.3 (16)
14. Javier CORTINA LACERRA (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.3 (10)
15. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (13)
16. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (20)
17. Nicolae CEBAN (MDA) – Ziolkowski Int’l No.2 (14)
18. Radoslaw BARAN (POL) – Ziolkowski Int’l No.3 (15)
19. Akhmed BATAEV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (17)
20. Amir MOHAMMADI (IRI) – World University No.1 (18)

 

125kg

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (2)
3. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Rio OG No.3 (3)
4. Ibragim SAIDOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
5. Levan BERIANIDZE (ARM) – Rio OG No.5 (5)
6. Tervel DLAGNEV (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Alen ZASIEIEV (UKR) – GGP Final No.2 (7)
8. Alan KHUGAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
9. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (12)
10. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – GGP Final No.3 (13)
11. Bilyal MAKHOV (RUS) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
12. Robert BARAN (POL) – Europe No.2 (9)
13. Daniel LIGETI (HUN) – Paris GP No.2 (16)
14. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (15)
15. Yadollah MOHEBBI (IRI) – GGP Final No.3 (14)
16. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – German GP No.1 (10)
17. Parviz HADI (IRI) – Asia No.1 (11)
18. DENG Zhiwei (CHN) – Ziolkowski Int’1 No.3 (17)
19. Zachery REY (USA) – Paris GP No.3 (nr)
20. Daulet SHABANBAY (KAZ) – German GP No.2 (19)