საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ბერძნულ-რომაული მსოფლიო რეიტინგი
11:14 | January 09 2017

ჭიდაობის მსოფლიო გაერთიანებამ UWW რეიტინგი ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაშიც განაახლა სადაც 8 ქართველი ფალავანი შევიდა. 

 

მსოფლიო რეიტინგში ყველაზე მაღალ საფეხურს რიო დე ჟანეიროს ოლიმპიური თამაშების ბრინჯაოს მედალოსანი შმაგი ბოლქვაძე (66) იკავებს რომელიც მეოთხე ადგილზეა.

 

ორი ქართველი მოხვდა 80 კგ არაოლიმპიურ წონით კატეგორიაში - მსოფლიო ჩემპიონატზე ნაჩვენები მეხუთე ადგილის შემდეგ მსოფლიო რეიტინგში ნიკოლოზ კელასოვი მე-6 საფეხურს იკავებს, ამ კატეგორიის ყოფილი ლიდერი 23-წლამდელთა შორის 2-გზის ევროპის ჩემპიონი და უფროსებს შორის მსოფლიო პრიზიორი ლაშა გობაძე მე-9 ადგილზე გადავიდა, შეგახსენებთ რომ გობაძე 2016 წლის რეიტინგში მუდმივად სამეულში იმყოფებოდა, მაისის თვეში კი მსოფლიო რეიტინგის ლიდერი იყო.

 

ორი ქართველი მოხვდა 75 კგ კატეგორიაშიც - ევროპის მოქმედი ჩემპიონი ზურაბ დათუნაშვილი მე-9 ხოლო ესპანეთის გრან-პრის გამარჯვებული გელა ბოლქვაძე მე-14 ადგილს იკავებენ.

 

ევროპის ვიცე-ჩემპიონი რობერტ კობლიაშვილი (85) მე-11 ადგილზეა.

 

მძიმე წონაში მსოფლიო 4-გზის ჩემპიონი ჭაბუკებსა და ახალგაზრდებში ზვიად პატარიძე (130) პირველად შევიდა მსოფლიო რეიტინგში, მას შემდეგ რაც ოქტომბერში ყაზახეთში ტორლუხანოვის ტურნიზე უფროსებს შორის პირველ საეთაშორისო გაიმარჯვება მოიპოვა ქართველი მძიმეწონოსანი რეიტინგში მე-18 ადგილზე იმყოფება. ამავე წონაში ევროპის ჩემპიონი 23-წლამდელთა შორის იაკობ ქაჯაია მე-7 ადგილზეა.

 

მსოფლიო რეიტინგი UWW - ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა - 6 იანვარი

 

 

59kg

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – Rio OG No.1 (1)
2. Shinobu OTA (JPN) – Rio OG No.2 (2)
3. Stig Andre BERGE (NOR) – Rio OG No.3 (3)
4. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Arsen ERALIEV (KGZ) – Rio OG No.5 (5)
6. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – Rio OG No.5 (6)
7. Kenichiro FUMITA (JPN) – GGP Final No.1 (11)
8. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – Turlykhanov Memorial No.1 (7)
9. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – GGP Final No.3 (Not Ranked)
10. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (8)
11. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Europe No.1 (9)
12. YUN Won-Chol (PRK) – Asia No.5 (10)
13. Haitham Mahmoud FAHMY (EGY) – Pytlasinski Cup No.2 (12)
14. Soslan DAUROV (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (1)
15. Hamid SORYAN (IRI) – Istanbul OG Qualifier No.1 (14)
16. Jesse THIELKE (USA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (15)
17. Stepan MARYANYAN (RUS) – Spanish GP No.1 (16)
18. Dshambulat LOKYAEV (RUS) – World Military No.1 (nr)
19. Firuz TUKHTAEV (UZB) – GGP Final No.2 (nr)
20. Kristijan FRIS (SRB) – LIG Int’l No.1 (17)

 

66kg

1. Davor STEFANEK (SRB) – Rio OG No.1 (1)
2. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Rio OG No.2 (2)
3. Rasul CHUNAYEV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – Rio OG No.3 (4)
5. RYU Han-Soo (KOR) – Rio OG No.5 (5)
6. Tomohiro INOUE (JPN) – Rio OG No.5 (6)
7. Frank STAEBLER (GER) – German GP No.1 (7)
8. Artem SURKOV (RUS) – GGP Final No.1 (9)
9. Islambek ALBIEV (RUS) - Europe No.1 (8)
10. Tamas LORINCZ (HUN) – Spanish GP No.1 (10)
11. Omid NOROOZI (IRI) – Asian OG Qualifier No.2 (11)
12. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (12)
13. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Spanish GP No.1 (13)
14. Wuileixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am OG Qualifier No.1 (14)
15. CHOI Gi-Uk (KOR) – GGP Final No.3 (nr)
16. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (15)
17. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (16)
18. Kamran MAMMADOV (AZE) – World Military No.2 (nr)
19. Demeu ZHADRATEV (KAZ) – World University No.2 (nr)
20. Matias LIPASTI (FIN) – Arvo Haavisto No.2 (nr)

 

71kg

1. Balint KORPASI (HUN) – World No.1 (1)
2. Daniel CATARAGA (MDA) – World No.2 (nr)
3. Hasan ALIYEV (AZE) – World No.3 (17@66)
4. Ilie COJOCARI (ROU) – World No.3 (nr)
5. Adam KURAK (RUS) – World No.5 (3)
6. Aleksander MAKSIMOVIC (SRB) – World No.5 (5)
7. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (2)
8.  Varsham BORANYAN (ARM) – Europe No.1 (4)
9. Artak MARGARYAN (FRA) – World No.7 (nr)
10. Yuri DENISOV (RUS) – Haparanda Cup No.1 (nr)
11. Dawid KARECINSKI (POL) – Pytlasinski Cup No.2 (19@66)
12. Pavel LIAKH (BLR) – World University No.1 (nr)
13. ZHANG Ridong (CHN) – GGP Final No.3 (8)
14. Ruslan TSAREV (KGZ) – GGP Final No.3 (9)
15. Timo BADUSCH (GER) – German GP No.2 (nr)
16. Abuyazid MANTSIGOV (RUS) – German GP No.3 (14)
17. Armen VARDANYAN (UKR) – Trophee Milone No.2 (6)
18. Askhat ZHANBIROV (KAZ) – Asia No.2 (nr)
19. Yunus OZEL (TUR) – LIG Int’l No.1 (16)
20. Maximilian SCHWABE (GER) – German GP No.1 (18)

 

75kg

1. Roman VLASOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Mark MADSEN (DEN) – Rio OG No.2 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – Rio OG No.3 (3)
4. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
5. Peter BACSI (HUN) – Rio OG No.5 (5)
6. Bozo STARCEVIC (CRO) – Rio OG No.5 (6)
7. Viktor NEMES (SRB) – GGP Final No.1 (7)
8. Elvin MURSALIYEV (AZE) – GGP Final No.2 (8)
9. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (10)
10. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (9)
11. YANG Bin (CHN) – Pytlasinski No.3 (11)
12. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Vehbi Emre No.1 (12)
13. Chingiz LABAZANOV (RUS) – German GP No.2 (14)
14. Gela BOLKVADZE (GEO) – Spanish GP No.1 (15)
15. Karapet CHALYAN (ARM) – Europe No.3 (16)
16. Andrew BISEK (USA) – Rio OG No.12 (13)
17. Zied AIT OUAGRAM (MAR) – Pytlasinski Cup No.5 (17)
18. Mahmoud SEBIE (EGY) – Africa No.1 (18)
19. Yurisandi HERNANDEZ RIOS (CUB) – Spanish GP No.2 (19)
20. Esen ASANOV (KGZ) – World University No.1 (nr)

 

80kg 

1. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – World No.1 (14)
2. Aslan ATEM (TUR) – World No.2 (12)
3. Laszlo SZABO (HUN) – World No.3 (13)
4. Jonibek OTABEKOV (UZB) – World No.3 (nr)
5. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – World No.5 (19)
6. Nikolozi KELASOV (GEO) – World No.5 (nr)
7. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.1 (4)
8. Selcuk CEBI (TUR) – German GP No.1 (1)
9. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.1 (2)
10. Pascal EISELE (GER) – World Military No.1 (nr)
11. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (5)
12. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.2 (7)
13. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World University No.3 (6)
14. Eduard SARGSYAN (ARM) – German GP No.3 (8)
15. Pavel POMINCHUK (BLR) – Pytlasinski Cup No.2 (9)
16. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Europe No.3 (10)
17. Alexandros KESSIDIS (SWE) – Haparanda Cup No.2 (nr)
18. Yaroslav FILCHAKOV (UKR) – World Cup No.1 (15)
19. Burhan AKBUDAK (TUR) – European U23 No.2 (16)
20. Patrick MARTINEZ (USA) – Spanish GP No.3 (17)

 

85kg 
 
1. David CHAKVETADZE (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Zhan BELENYUK (UKR) – Rio OG No.2 (2)
3. Denis KUDLA (GER) – Rio OG No.3 (3)
4. Javid HAMZATOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
5. Viktor LORINCZ (HUN) – Rio OG No.5 (5)
6. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – Rio OG No.5 (6)
7. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
8. Islam ABBASOV (AZE) – GGP Final No.1 (12)
9. Evgeni SALEEV (RUS) – World Military No.1 (3@80)
10. Tadeusz MICHALIK (POL) – GGP Final No.2 (13)
11. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Europe No.2 (9)
12. Saman Ahmed TAHMASEBI (AZE) – 2015 World No.3 (5)
13. Nikolai STADUB (BLR) – World University No.2 (nr)
14. Alexej MISHIN (RUS) – European OG Qualifier No.1 (11)
15. Rustam ASSAKALOV (UZB) – Pytlasinski Cup No.5 (10)
16. Rami HIETANIEMI (FIN) – Haparanda Cup No.3 (15)
17. Damian JANIKOWSKI (POL) – Pytlasinski Cup No.2 (17)
18. Zakarias BERG (SWE) – Haparanda Cup No.1 (20)
19. Ramsin AZIZSIR (GER) – German GP No.2 (18)
20. Metehan BASAR (TUR) – German GP No.3 (19)

 

98kg 

1. Artur ALEKSANYAN (ARM) – Rio OG No.1 (1)
2. Yasmany LUGO CABRERA (CUB) – Rio OG No.2 (2)
3. Ghasem REZAEI (IRI) – Rio OG No.3 (3)
4. Cenk ILDEM (TUR) – Rio OG No.3 (4)
5. Fredrik SCHOEN (SWE) – Rio OG No.5 (5)
6. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – Rio OG No.5 (6)
7. Nikita MELNIKOV (RUS) - Europe No.1 (7)
8. Elis GURI (BUL) – Rio OG No.7 (8)
9. Islam MAGOMEDOV (RUS) – Rio OG No.8 (9)
10. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Pytlasinski Cup No.1 (10)
11. Balasz KISS (HUN) – Pytlasinski Cup No.3 (11)
12. Aleksander HRABOVIK (BLR) – World Military No.1 (12)
13. Musa EVLOEV (RUS) - GGP Final No.1 (17)
14. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (13)
15. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Hungarian GP No.2 (14)
16. Maksim SAFARYAN (RUS) – Haparanda Cup No.1 (nr)
17. Timofej DZEYNICHENKO (BLR) – Pytlasinski Cup No.3 (15)
18. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (18)
19. Sergey STARODUB (BLR) – World University No.3 (nr)
20. Villius LAURINAITIS (LTU) – World Military No.2 (nr)

 

130kg – Junior world champ Zviadi PATARIDZE (GEO) won the his first senior-level event at the Turlykhanov Memorial in Kazakhstan, to join the rankings at No.18 after finishing in third place at the event one year ago.

 

1. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – Rio OG No.1 (1)
2. Riza KAYAALP (TUR) – Rio OG No.2 (2)
3. Sergey SEMENOV (RUS) – Rio OG No.3 (3)
4. Sabah SHARIATI (AZE) – Rio OG No.3 (4)
5. Eduard POPP (GER) – Rio OG No.5 (5)
6. Heiki NABI (EST) – Rio OG No.5 (6)
7. Iakobi KAJAIA (GEO) – European U23 No.1 (7)
8. Johan Magnus EUREN (SWE) – Europe No.3 (8)
9. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Europe No.2 (9)
10. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Turlykhanov Memorial No.2 (11)
11. Bashir BABAJANZADEH (IRI) – Pytlasinski Cup No.3 (10)
12. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (12)
13. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (13)
14. Vitali SHCHUR (RUS) – German GP No.2 (14)
15. Balint LAM (HUN) – World University No.1 (nr)
16. Kiril GRISHCHENKO (BLR) – GGP Final No.2 (nr)
17. Tuomas LAHTI (FIN) – Arvo Haavisto Cup No.1 (nr)
18. Zviadi PATARIDZE (GEO) – Turlykhanov Memorial No.1 (nr)
19. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Asia No.1 (16)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – Arvo Haavisto Cup No.2 (18)