საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ოლიმპიური რგოლი მსოფლიო ჩემპიონს! მიხეილ სალაძის სახელობის ტურნირი
06:11 | October 24 2016

22-23 ოქტომბერს თბილისში, ოლიმპიური რეზერვების მზადების ეროვნულ ცენტრში გაიმართა მსოფლიო ჩემპიონის მიხელ სალაძის სახელობის საერთაშორისო ტურნირი ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში ჭაბუკებს შორის.

ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციისა და ოლიმპიური ცენტრის ეგიდით გამართულ ტურნირში მონაწილეობა, საქართველოს გარდა, სომხეთის, აზერბაიჯანის და რუსეთის 300-მდე მოჭიდავემ მიიღო.

 

აღსანიშნავია, რომ 11 ოქროს მედლიდან 10 ქართველმა სპორტსმენებმა დაისაკუთრეს. გამარჯვებულები გახდნენ - აჩიკო ბოლქვაძე (38 კგ), ჰასრატ ჯაფაროვი (აზერბაოჯანი) (42 კგ), ლაშა ბოლქვაძე (46 კგ), აკაკი ოსიაშვილი (50 კგ), ხვიჩა ანანიძე (54 კგ), გიორგი პერტაია (58 კგ) (ოლიმპიური ცენტრი), ნიკა შერბაკოვი (63 კგ) (ოლიმპიური ცენტრი), გიორგი ნოზაძე (69 კგ), ლუკა ზაქარიაძე (76 კგ), ლუკა ხუციშვილი (85 კგ) და გიორგი ზოიძე (100 კგ). ჩემპიონ-პრიზიორები სპეციალური მედლებითა და თასებით დაჯილდოვდნენ.

 

შეჯიბრებასთან დაკავშირებით, ოლიმპიური ცენტრის ხეივანში მიხეილ სალაძის სახელობის პირველი ოლიმპიური რგოლი გაიხსნა.
მრავალი ჯილდოს მფლობელი მიხეილ სალაძე ოლიმპიურ ცენტრში აღიზარდა, ამიტომ პირველი რგოლი სწორედ ოლიმპიური ცენტრის ყველაზე ტიტულოვანი აღსაზრდელის სახელობისაა.
ცენტრის დირექტორმა გიორგი ასათიანმა აღნიშნა, რომ მსგავს ღონისძიებას ტრადიციული სახე მიეცემა და მომავალში რგოლები სხვა ქართველი გამოჩენილი სპორტსმენების პატივსაცემადაც გაკეთდება.
63 წლის სპორტსმენი მსოფლიოს ჩემპიონი (1981), მსოფლიოს თასის მფლობელი (1981), მსოფლიო უნივერსიადის სამგზის ჩემპიონი, სსრკ ოთხგზის ჩემპიონი (1976, 79, 81, 82), 1981 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის საუკეთესო მოჭიდავე, მრავალი სართაშორისო ტურნრირის გამარჯვებული, სპორტის დამსახურებული ოსტატი, ღირსების ორდენის ორგზის და ვახტანგ გორგასლის III ხარისხის ორდენის კავალერია.

 

მიხელ სალაძის სახელობის საერთაშორისო ტურნირი, ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ჭაბუკები.

22-23 ოქტომბერი, თბილისი

 

38 კგ

1. აჩიკო ბოლქვაძე (აჭარა) 2. თორნიკე სოლომონიძე (აჭარა-ხულო) 3. ხვიჩა აბულაძე (აჭარა-ხულო) და გოჩა ირემაძე (ოზურგეთი)

 

42 კგ

1. ჰასრატ ჯაფაროვი (აზერბაიჯანი) 2. დიმიტრი ხაჩიძე (ლილო) 3. ელჩინ ალიაროვი (აზერბაიჯანი) და ამარცუმ გრიგორიანი (სომხეთი)

 

46 კგ

1. ლაშა ბოლქვაძე (ხულო-აჭარა) 2. ფირუზ აბულაძე (აჭარა) 3. დიეგო ჩხიკვაძე (აჭარა) და გარნიკ ოგანესიანი (სომხეთი)

 

50 კგ

1. აკაკი ოსიაშვილი (გარდაბანი) 2. გიორგი ჩხიკვაძე (სენაკი) 3. გევორგ სუკიასიანი (სომხეთი) და გურამ აბრამიშვილი (ნორიო)

 

54 კგ

1. ხვიჩა ანანიძე (ხულო-აჭარა) 2. დავით ლომიძე (სართიჭალა) 3. რატი კანდელაკი (ნორიო) და არტურ ჰარაპეტიანი (სომხეთი)

 

58 კგ

1. გიორგი პერტაია (ზესტაფონი-ორც) 2. რამაზ ირემაძე (აჭარა) 3. მიშიკო ბენდიანიშვილი (ონი-ორც) და გიორგი ბენდიანიშვილი (ონი)

 

63 კგ

1. ნიკა შერბაკოვი (თბილისი-ორც) 2. ოთარ აბულაძე (ხულო-აჭარა) 3. ვაფადარ ჯაფაროვი (აზერბაიჯანი) და გიორგი შპეტიშვილი (მარტყოფი)

 

69 კგ

1. გიორგი ნოზაძე (თბილისი) 2. ომარ სირაძე (ოზურგეთი) 3. ბექა ბეშიძე (გარდაბანი) და თემურ გოგოხია (ხობი)

 

76 კგ

1. ლუკა ზაქარიაძე (ოზურგეთი) 2. გიორგი ცოფურაშვილი (ნორიო) 3. ბექა ხვითარია (თბილისი) და ვაჰე პოღოსიანი (სომხეთი)

 

85 კგ

1. ლუკა ხუციშვილი (მარტყოფი) 2. საბა ბაღდავაძე (თბილისი-ორც) 3. ბეგლარ მამულაძე (ხელვაჩაური) და დიტო ჩიტაძე (ქუთაისი)

 

100 კგ

1. გიორგი ზოიძე (ლანჩხუთი) 2. მათე გოქაძე (ქუთაისი) 3. იური აროშიძე (ოზურგეთი) და ელგუჯა სილაგაძე (თბილისი)