საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ლაშა გობაძემ მსოფლიო რეიტინგში მეორე ადგილზე გადაინაცვლა
01:12 | June 07 2016

3 ივნისს UWW-ს მიერ გამოქვეყნებულ ახალი რეიტინგ ლისტში ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში ლაშა გობაძემ (80) მეორე ადგილზე ჩამოინაცვლა, შეგახსნებეთ რომ მსოფლიო ჭიდაობის ფედერაციის აპრილის მსოფლიო რეიტინგში ლაშა პირველ ადგილს იკავებდა, თუმცა მსოფლიოს მოქმედმა ჩემპიონმა თურქმა სელჩუკ ჩებიმ მაისის დასაწყისში სტამბულში გამართულ მსოფლიოს ბოლო სალიცენზიო ტურნირზე 75 კგ-ში გაიმარჯვა და რიოს ოლიმპიური საგზური მოიპოვა ამასთან ერთად რეიტინგში პირველი ადგილიც დაიბრუნა.

 

გობაძემ მიმდინარე წლის დასაწყისში სტამბულში ვები-ემრეს მემორიალზე შემდეგ კი ევროპის 23-წლამდელთა ჩემპიონატზე ზედიზედ მეორედ გაიმარჯვა. 2015 წელს კი ლაშა ერთადერთი იყო ვინც ბერძნულ-რომაული ნაკრებიდან მსოფლიო ჩემპიონატზე მედალი მოიპოვა.

 

მის გარდა რეიტინგში კიდევ 6 ქართველი ფალავანი შევიდა, შმაგი ბოლქვაძე (66) მე-7, ზურაბ დათუნაშვილი (75) მე-6, გელა ბოლქვაძემ (75) მე-17, რობერტ კობლიაშვილი (85) მე-7, რევაზ ნადარეიშვილი (98) მე-20, იაკობ ქაჯაია (130) მე-12 ადგილებს იკავებენ. 

 

რეიტინგი UWW - ბერძნულ-რომაული - 4 მაისი 2016

 

 

59kg 

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (4)
5. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Europe No.1 (6)
6. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (5)
7. Soslan DAUROV (BLR) – World No.5 (7)
8. Arsen ERALIEV (KGZ) – World No.5 (8)
9. Stig Andre BERGE (NOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (9)
10. KIM Seung-Hak (KOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
11. Shinobu OTA (JPN) – Asian OG Qualifier No.2 (12)
12. Hamid SORYAN (IRI) – Istanbul OG Qualifier No.1 (Not Ranked)
13. Stepan MARYANYAN (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (13)
14. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (14)
15. Kristijan FRIS (SRB) – European OG Qualifier No.2 (16)
16. Ivo ANGELOV (BUL) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.5 (11)
17. Jesse THIELKE (USA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (nr)
18. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (15)
19. Saman ABDVALI (IRI) – Asia No.2 (17)
20. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (18)

 

66kg 

1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (4)
5. Islambek ALBIEV (RUS) - Europe No.1 (5)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – European OG Qualifier No.2 (8)
8. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Trophee Milone No.1 (7)
9. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Asia No.3 (11)
10. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (9)
11. Hasan ALIYEV (AZE) – Europe No.3 (10)
12. Wuileixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am OG Qualifier No.1 (13)
13. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (14)
14. Ionut PANAIT (ROU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (15)
15. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (16)
16. Omid NOROOZI (IRI) – Asian OG Qualifier No.2 (nr)
17. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (17)
18. Mateusz BERNATEK (POL) – European U23 No.1 (18)
19. David KARECINSKI (POL) – Hungarian GP No.2 (19)
20. Askhat ZHANBIROV (KAZ) – Asia No.2 (nr)

 

 

71kg

2. Balint KORPASI (HUN) – Europe No.3 (2)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (3)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (4)
5. Varsham BORANYAN (ARM) – Europe No.1 (5)
6. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Armen VARDANYAN (UKR) – Trophee Milone No.2 (9)
8. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (7)
9. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (8)
10. Tero VAELIMAEKI (FIN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (10)
11. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.3 (11)
12. Ruslan TSAREV (KGZ) – Istanbul OG Qualifier No.2@66 (nr)
13. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5, (16)
14. Yunus OZEL (TUR) – Europe No.5 (13)
15. Tomi HINOVEANU (ROU) – Europe No.5 (14)
16. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (17)
17. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (18)
18. Abou Halima ABOU HALIMA (EGY) – Africa No.1 (19)
19. Yunus Emre BASAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (20)
20. Abuyazid MANTSIGOV (RUS) – World Cup No.2 (nr)

 

75kg 

1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – GGP Final No.1 (3)
4. Mark MADSEN (DEN) – World No.2 (4)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (6)
7. Viktor NEMES (SRB) – Europe No.2 (7)
8. Peter BACSI (HUN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (10)
9. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (11)
10. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – World Cup No.1 (12)
11. Elvin MURSALIYEV (AZE) – Europe No.5 (8)
12. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (9)
13. YANG Bin (CHN) – Hungarian GP No.1 (13)
14. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (15)
15. Karapet CHALYAN (ARM) – Europe No.3 (14)
16. Pascal EISELE (GER) – Europe No.1, 80kg (16)
17. Gela BOLKVADZE (GEO) – European U23 No.1 (17)
18. Geordan SPEILLER (USA) – Hungarian GP No.3 (18)
19. Zied AIT OUAGRAM (MAR) – Africa-Oceania OG Qualifier No.1 (19)
20. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (20)

 

80kg

1. Selcuk CEBI (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.1, 75kg (2)
2. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.1 (1)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (4)
5. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (5)
6. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Istanbul OG Qualifier No.2 (10)
7. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.2 (6)
8. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (7)
9. Aslan ATEM (TUR) – Europe No.3 (8)
10. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – World Cup No.2 (12@71)
11. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (9)
12. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (11)
13. Pavel POMINCHUK (BLR) – Hungarian GP No.1 (12)
14. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (13)
15. Patrik SZABO (HUN) – Hungarian GP No.3 (14)
16. Yaroslav FILCHAKOV (UKR) – World Cup No.1 (nr)
17. Burhan AKBUDAK (TUR) – European U23 No.2 (nr)
18. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (16)
19. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (15)
20. Rafik MANUKYAN (ARM) – Takhti Cup No.1 (18)

 

85kg 

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (2)
3. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (3)
4. Hasan Saman TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (4)
5. Alexej MISHIN (RUS) – European OG Qualifier No.1 (5)
6. Denis KUDLA (GER) – Istanbul OG Qualifier No.1 (10)
7. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Europe No.2 (6)
8. Viktor LORINCZ (HUN) – World No.5 (7)
9. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (8)
10. Islam ABBASOV (AZE) – World Cup No.1 (nr)
11. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – European OG Qualifier No.2 (14)
12. Javid HAMZATOV (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (15)
13. Maksim MANUKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (16)
14. Damian JANIKOWSKI (POL) – Hungarian GP No.1 (9)
15. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (11)
16. Ramsin AZIZSIR (GER) – Thor Masters No.2 (12)
17. Tadeusz MICHALIK (POL) – Europe No.3 (13)
18. Zakarias BERG (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (17)
19. Metehan BASAR (TUR) – Istanbul OG Qualifier No.3 (18)
20. PENG Fei (CHN) – Asia OG Qualifier No.1 (20)

 

98kg

1. Nikita MELNIKOV (RUS) – Europe No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (2)
3. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (3)
4. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (5)
6. Cenk ILDEM (TUR) – Europe No.3 (6)
7. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (7)
8. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (8)
9. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Asia No.1 (9)
10. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Istanbul OG Qualifier No.2 (20)
11. Muhammad Etka SEVER (GER) – European U23 No.1 (nr)
12. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (10)
13. Ardo ARUSAAR (EST) – European OG Qualifier No.1 (16)
14. Adam VARGA (HUN) – European OG Qualifier No.2 (11)
15. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (12)
16. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – LIG Int’l No.2 (13)
17. Yasmany LUGO CABRERA (ROU) – Pan America No.1 (14)
18. Fredrik SCHOEN (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (15)
19. Shalva GADABADZE (AZE) – European OG Qualifier No.3 (17)
20. Revazi NADAREISHVILI (GEO) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (19)

 

 

130kg 

1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Europe No.2 (2)
3. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – World No.2 (3)
4. Beylal MAKHOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Johan Magnus EUREN (SWE) – Europe No.3 (6)
6. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Europe No.3 (5)
7. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – Asia OG Qualifier No.1 (7)
8. Heiki NABI (EST) – European OG Qualifier No.1 (10)
9. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (8)
10. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (9)
11. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (11)
12. Iakobi KAJAIA (GEO) – European U23 No.1 (15)
13. Eduard POPP (GER) – European OG Qualifier No.2 (14)
14. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (13)
15. Sabah SHARIATI (AZE) – GGP Final No.1 (12)
16. Bashir BABAJANZADEH (IRI) – Hungarian GP No.2 (18)
17. Muminjon ABDULLAEV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (nr)
18. Stjepan LAVRIC (CRO) – Hungarian GP No.3 (16)
19. Christian JOHN (GER) – European U23 No.3 (19)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – European U23 No.3 (20)