საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

ლაშა გობაძე მსოფლიო რეიტინგის ლიდერია
03:50 | May 07 2016

4 მაისს ჭიდაობის მსოფლიო გაეთიანება UWW-მ ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში ახალი რეიტინგ ლისტი გამოაქვეყნა, პირველად რეიტინგების მანძილზე ამ სტილში საქართველოს წარმომადგენელი ხდება რეიტინგის ლიდერი, ის 2015 წლის საქართველოს საუკეთესო ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავე ლაშა გობაძეა. რომელიც ერთადერთი იყო ვინც შარშანდელ მსოფლიოს ჩემპიონატზე ლას ვეგასში შეძლო მედლის მოპოვება, ქართველმა ფალავანმა გასულ სეზონში საქართველოს ჩემპიონატზე, ევროპის 23-წლამდელთა ჩემპიონატზე, ირანში ტახტის თასზე და ბაქოს ფინალურ გრან-პრიზეც გაიმარჯვა.

 

ლაშამ წლის დასაწყისში სტამბულში ვები-ემრეს მომირიალზეც გაიმარჯვა, სულ ცოტა ხნის წინ კი ბულგარეთში ზედიზედ მეორედ მოიპოვა ევროპის ჩემპიონობა 23-წლამდელთა შორის, რეიტინგის პირველი ნომერი მისი კონკურენტი მსოფლიოს ჩემპიონი თურქი სელჩუკ ჩები 22 მაისს ულანბატორში მსოფლიოს სალიცენზიო ტურნირზე მეხუთე ადგილზე გავიდა და ჩვენებურმა მსოფლიო რეიტინგში პირველ ადგილზე გადაინაცვლა.

 

მის გარდა რეიტინგში კიდევ 6 ქართველი შევიდა, სერბეთში ევროპის სალიცენზიო ტურნირზე დაკავებული მეორე ადგილის შემდეგ შმაგი ბოლქვაძემ (66) მე-12 ადგილიდან მეექვსეზე გადაინაცვლა. მეექვსე ადგილებს იკავებენ ევროპის ჩემპიონი ზურაბ დათუნაშვილი (75) და ევროპის ჩემპიონატის ვერცხლის პრიზიორი რობერტ კობლიაშვილი (85). მონღოლეთში მსოფლიოს სალიცენზიო ტურნირზე მოპოვებული მეორე ადგილის შემდეგ რევაზ ნადარეიშვილი (98) პირველად მოხვდა რეიტინგში და მე-19 ადგილზეა. ევროპის ჩემპიონი 23-წლამდელთა შორის იაკობ ქაჯაია მე-15. გელა ბოლქვაძე (75) მე-17.

 

რეიტინგი UWW - ბერძნულ-რომაული - 4 მაისი 2016

 

 

59 kg 

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (4)
5. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Europe No.1 (6)
6. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (5)
7. Soslan DAUROV (BLR) – World No.5 (7)
8. Arsen ERALIEV (KGZ) – World No.5 (8)
9. Stig Andre BERGE (NOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (Not Ranked)
10. KIM Seung-Hak (KOR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (nr)
11. Ivo ANGELOV (BUL) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.5 (10)
12. Shinobu OTA (JPN) – Asian OG Qualifier No.2 (12)
13. Stepan MARYANYAN (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (9)
14. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
15. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (13)
16. Kristijan FRIS (SRB) – European OG Qualifier No.2 (19)
17. Saman ABDVALI (IRI) – Asia No.2 (14)
18. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (16)
19. Haitham FAHMY (EGY) – Africa-Oceania OG Qualifier No.1 (nr)
20. Dmitry TSYMBALIYUK (UKR) – Europe No.3 (17)

 

66 kg 

1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (4)
5. Islambek ALBIEV (RUS) - Europe No.1 (5)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Europe No.2 (6)
7. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Nikola Petrov No.1 (7)
8. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – European OG Qualifier No.2 (12)
9. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (8)
10. Hasan ALIYEV (AZE) – Europe No.3 (9)
11. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Asia No.3 (10)
12. Dominik ETLINGER (CRO) – Hungarian GP No.3 (11)
13. Wuileixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am OG Qualifier No.1 (13)
14. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (14)
15. Ionut PANAIT (ROU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (nr)
16. Edgaras VENCKAITIS (LTU) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (nr)
17. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (20)
18. Mateusz BERNATEK (POL) – European U23 No.1 (16)
19. David KARECINSKI (POL) – Hungarian GP No.2 (17)
20. Istvan LEVAI (SVK) – Zagreb Open No.2 (15)

 

71 kg 

1. Rasul CHUNAYEV (AZE) – World No.1 (1)
2. Balint KORPASI (HUN) – Europe No.3 (4)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (3)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (5)
5. Varsham BORANYAN (ARM) – Europe No.1 (10)
6. Aleksandar MAKSIMOVIC (SRB) – Europe No.2 (11)
7. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (6)
8. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (7)
9. Armen VARDANYAN (UKR) – World No.2 (2)
10. Tero VAELIMAEKI (FIN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (nr)
11. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.3 (12)
12. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Asia No.1 (13)
13. Yunus OZEL (TUR) – Europe No.5 (16)
14. Tomi HINOVEANU (ROU) – Europe No.5 (17)
15. Justin LESTER (USA) – Farrell Memorial No.2 (8)
16. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5 (9)
17. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (14)
18. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (15)
19. Abou Halima ABOU HALIMA (EGY) – Africa No.1 (18)
20. Yunus Emre BASAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (19)

 

75 kg 

1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – GGP Final No.1 (3)
4. Mark MADSEN (DEN) – World No.2 (4)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Zurabi DATUNASHVILI (GEO) – Europe No.1 (6)
7. Viktor NEMES (SRB) – Europe No.2 (7)
8. Elvin MURSALIYEV (AZE) – Europe No.5 (8)
9. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (9)
10. Peter BACSI (HUN) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (14)
11. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (11)
12. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Takhti Cup No.1 (10)
13. YANG Bin (CHN) – Hungarian GP No.1 (18)
14. Karapet CHALYAN (ARM) – Europe No.3 (12)
15. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (13)
16. Pascal EISELE (GER) – Europe No.1, 80kg (15)
17. Gela BOLKVADZE (GEO) – European U23s No.1 (16)
18. Geordan SPEILLER (USA) – Hungarian GP No.3 (15)
19. Zied AIT OUAGRAM (MAR) – Africa-Oceania OG Qualifier No.1 (nr)
20. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (20)

 

 

80 kg 

1. Lasha GOBADZE (GEO) – European U23 No.1 (1)
2. Selcuk CEBI (TUR) – World No.1 (2)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (5)
5. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (4)
6. Edgar BABAYAN (POL) – Europe No.2 (10)
7. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (8)
8. Aslan ATEM (TUR) – Europe No.3 (9)
9. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
10. Daniel ALEKSANDROV (BUL) – Europe No.3 (12)
11. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (6)
12. Pavel POMINCHUK (BLR) – Hungarian GP No.1 (13)
13. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (14)
15. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (17)
16. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (18)
17. Aleksander SHYSHMAN (UKR) – Takhti Cup No.3 (16)
18. Rafik MANUKYAN (ARM) – Takhti Cup No.1 (19)
19. Mahdi FALLAHHAMIDABADI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (20)
20. Cheney HAIGHT (USA) – Pan America No.1 (nr)

 

85 kg

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (2)
3. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (5)
4. Hasan Saman TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (6)
5. Alexej MISHIN (RUS) – European OG Qualifier No.1 (nr)
6. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Europe No.2 (4)
7. Viktor LORINCZ (HUN) – World No.5 (8)
8. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (7)
9. Damian JANIKOWSKI (POL) – Hungarian GP No.1 (3)
10. Denis KUDLA (GER) – Europe No.3 (9)
11. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (10)
12. Ramsin AZIZSIR (GER) – Thor Masters No.2 (11)
13. Tadeusz MICHALIK (POL) – Europe No.3 (12)
14. Nikolai BAYRAKOV (BUL) – European OG Qualifier No.2 (nr)
15. Javid HAMZATOV (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (17)
16. Maksim MANUKYAN (ARM) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (nr)
17. Zakarias BERG (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (nr)
18. Metehan BASAR (TUR) – European OG Qualifier No.3 (nr)
19. Yanarbek KENYEEV (KGZ) – Asia No.1 (14)
20. PENG Fei (CHN) – Asia OG Qualifier No.1 (15)

 

98 kg 

1. Nikita MELNIKOV (RUS) – Europe No.1 (1)
2. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (2)
3. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (3)
4. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Aleksander HRABOVIK (BLR) – Ulaanbaatar OG Qualifier, No.1 (10)
6. Cenk ILDEM (TUR) – Europe No.3 (7)
7. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (5)
8. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (6)
9. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Asia No.1 (8)
10. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (9)
11. Adam VARGA (HUN) – European OG Qualifier No.2 (16)
12. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (11)
13. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – LIG Int’l No.2 (12)
14. Yasmany LUGO CABRERA (ROU) – Pan America No.1 (13)
15. Fredrik SCHOEN (SWE) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (18)
16. Ardo ARUSAAR (EST) – European OG Qualifier No.1 (nr)
17. Shalva GADABADZE (AZE) – European OG Qualifier No.3 (nr)
18. Marthin Hamlet NIELSEN (NOR) – LIG Int’l No.2 (14)
19. Revazi NADAREISHVILI (GEO) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (nr)
20. Daigoro TIMONCINI (ITA) – Ulanbaatar OG Qualifier No.4 (nr)

 

130 kg

1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – Europe No.2 (2)
3. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – World No.2 (3)
4. Beylal MAKHOV (RUS) – World No.3 (4)
5. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Europe No.3 (5)
6. Johan Magnus EUREN (SWE) – Europe No.3 (6)
7. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – Asia OG Qualifier No.1 (7)
8. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (8)
9. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (12)
10. Heiki NABI (EST) – European OG Qualifier No.1 (11)
11. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (9)
12. Sabah SHARIATI (AZE) – GGP Final No.1 (10)
13. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (13)
14. Eduard POPP (GER) – European OG Qualifier No.2 (17)
15. Iakobi KAJAIA (GEO) – European U23 No.1 (15)
16. Stjepan LAVRIC (CRO) – Hungarian GP No.3 (14)
17. Vitali SHCHUR (RUS) – Europe No.5 (16)
18. Bashir BABAJANZADEH (IRI) – Hungarian GP No.2 (18)
19. Christian JOHN (GER) – European U23 No.3 (19)
20. Mantas KNYSTAUTAS (LTU) – European U23 No.3 (20)