საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

რიო 2016! სალიცენზიო ტურნირების განრიგი
12:34 | March 18 2016

საქართველოს ნაკრებმა 12 შესაძლებლიდან 4 ოლიმპიური ლიცენზია პირველივე ცდაზე 7-12 სექტემბერს ლას ვეგასში გამართულ მსოფლიოს ჩემპიონატზე მოიპოვა. ყველა ლიცენზია თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ნაკრების წევრების ანგარიშზეა: ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი (57), სანდრო ამინაშვილი (86), ელიზბარ ოდიკაძე (97) და გენო პეტრიაშვილი (125).

 

მოჭიდავეებმა რომლებმაც პირველ ცდაზე ვერ შეძლეს ოლიმპიური ლიცენზიების მოპოვება, შანსი ექნებათ ლიცენზიებისთვის კონტინენტურ და მსოფლიო საკვალიფიკაციო ტურნირებზე იბრძოლონ.

 

პირველი სალიცენზიო ტურნირი: ევროპის რეგიონული პირველობას 2016 წლის 15-17 აპრილს სერბული ზრენიანი უმასპინძლებს,  ლიცენზიებს ფინალისტები მიიღებენ.

 

მეორე სალიზენციო ტურნირი: მსოფლიო საერთაშორისო სალიცენზიო ტურნირი  22-24 აპრილს ულანბატორში მონღოლეთი გაიმართება, ლიცენზიას წონის სამ-სამი საუკეთესო მოჭიდავე მიიღებს.

 

მესამე სალიცენზიო ტურნირი: 6-8 მაისს კი სტამბული უმასპინძლებს ბოლო საერთაშორისო სალიცენზიო ტურნირს სადაც საგზურს მხოლოდ ფინალისტები მიიღებენ.


საგზური ისევ ფედერაციის საკუთრება იქნება და არა სპორტსმენის. ანუ შეიძლება ლიცენზია ერთმა მოიპოვოს, მაგრამ მწვრთნელს უფლება ექნება, მის ნაცვლად თამაშებზე სხვა წაიყვანოს.

 

ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში მოპოვებული ლიცენზიები ქვეყნების მიხედვით.

 

59kg -- Greco-Roman

  • Cuba (CUB) via Ismael BORRERO MOLINA -- World Championship, Gold
  • Azerbaijan (AZE) via Rovshan BAYRAMOV -- World Championship, Silver
  • People's Republic of Korea (PRK) via Won Chol YUN -- World Championship, Bronze
  • Kazakhstan (KAZ) via Almat KEBISPAYEV -- World Championship, Bronze
  • Kyrgyzstan (KGZ) via Arsen ERALIEV -- World Championship, Fifth Place
  • Belarus (BLR) via Soslan DAUROV -- World Championship, Fifth Place
  • Ecuador (ECU) via Andres Roberto MONTANO ARROYO -- Pan Am Qualifier, Gold 
  • Venezuela (VEN) via Raiber Jose RODRIGUEZ OROZCO -- Pan Am Qualifier, Silver 


66kg -- Greco-Roman

  • Germany (GER) via Frank STAEBLER -- World Championship, Gold
  • Korea (KOR) via RYU Hansu -- World Championship, Silver
  • Serbia (SRB) via Davor STEFANEK -- World Championship, Bronze
  • Russian (RUS) via Artem SURKOV -- World Championship, Bronze
  • Algeria (ALG) via Tarek Aziz BENAISSA -- World Championship, Fifth Place
  • Armenia (ARM) via Migran ARUTYUNYAN -- World Championship, Fifth Place
  • Venezuela (VEN) via Wuileixis de Jesus RIVAS ESPINOZA -- Pan Am Qualifier, Gold
  • Cuba (CUB) via Miguel MARTINEZ PALACIO -- Pan Am Qualifier, Silver


75kg -- Greco-Roman

  • Russia (RUS) via Roman VLASOV -- World Championship, Gold
  • Denmark (DEN) via Mark Overgaard MADSEN -- World Championship, Silver
  • United States (USA) via Andrew BISEK -- World Championship, Bronze
  • Kazakhstan (KAZ) via Doszhan KARTIKOV -- World Championship, Bronze
  • Iran (IRI) via Saeid Morad ABDVALI -- World Championship, Fifth Place
  • Azerbaijan (AZE) via Elvin MURSALIYEV -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Yurisandy HERNANDEZ RIOS -- Pan Am Qualifier, Gold 
  • Colombia (COL) via Carlos Andres MUNOZ JARAMILLO -- Pan Am Qualifier, Silver

 

85kg -- Greco-Roman

  • Ukraine (UKR) via Zhan BELENIUK -- World Championship, Gold
  • Uzbekistan (UZB) via Rustam ASSAKALOV -- World Championship, Silver
  • Iran (IRI) via Habibollah Jomeh AKHLAGHI — World Championship, Bronze
  • Azerbaijan (AZE) via Saman Ahman TAHMASEBI -- World Championship, Bronze
  • Finland (FIN) via Rami Antero HIETANIEMI -- World Championship, Fifth Place
  • Hungary (HUN) via Viktor LORINCZ -- World Championship, Fifth Place
  • United States (USA) via Jordan Robert HOLM -- Pan Am Qualifier, Gold 
  • Mexico (MEX) via Alfonso Antonio LEYVA YEPEZ (MEX) -- Pan Am Qualifier, Silver

 

98kg -- Greco-Roman

  • Armenia (ARM) via Artur ALEKSANYAN -- World Championship, Gold
  • Iran (IRI) via Ghasem Gholamreza REZAEI -- World Championship, Silver
  • Russia (RUS) via Islam MAGOMEDOV -- World Championship, Bronze
  • Ukraine (UKR) via Dimitriy TIMCHENKO -- World Championship, Bronze
  • Bulgaria (BUL) via Elis GURI -- World Championship, Fifth Place
  • Romania (ROU) via Alin ALEXUC CIURARIU -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Yasmany Daniel LUGO CABRERA -- Pan Am Qualifier, Gold  
  • Venezuela (VEN) via Luillys Jose PEREZ MORA (VEN) -- Pan Am Qualifier, Silver

 

130kg -- Greco-Roman

  • Turkey (TUR) via Riza KAYAALP -- World Championship, Gold
  • Cuba (CUB) via Mijain LOPEZ NUNEZ -- World Championship, Silver
  • Ukraine (UKR) via Oleksandr CHERNETSKYY -- World Championship, Bronze
  • Russia (RUS) via Bilyal MAKHOV -- World Championship, Bronze
  • Azerbaijan (AZE) via Sabahi SHARIATI -- World Championship, Fifth Place)
  • United States of America (USA) via Robert Timothy David SMITH -- World Championship, Fifth Place
  • Venezuela (VEN) via Erwin Jose CARABALLO CABRERA -- Pan Am Qualifier, Gold
  • Brazil (BRA) via Antoine Braga ABOU JAOUDE (BRA) -- Pan Am Qualifier, Silver 

 

(5) CUB (59kg, 66kg, 75kg, 98kg and 130kg)
(4) RUS (66kg, 75kg, 98kg and 130kg)
(4) AZE (59kg, 75kg, 85kg and 130kg)
(4) VEN (59kg, 66kg, 98kg and 130kg)
(3) USA (75kg, 85kg and 130kg)
(3) IRI (75kg, 85kg and 98kg)
(3) UKR (85kg, 98kg and 130kg)
(2) KAZ (59kg and 75kg)
(2) ARM (66kg and 98kg)
(1) TUR (130kg)
(1) BLR (59kg)
(1) ALG (66kg)
(1) BUL (98kg)
(1) DEN (75kg)
(1) KOR (66kg)
(1) PRK (59kg)
(1) ROU (98kg)
(1) SRB (66kg)
(1) GER (66kg)
(1) KGZ (59kg)
(1) UZB (85kg)
(1) FIN (85kg)
(1) HUN (85kg)
(1) BRA (130kg)
(1) MEX (85kg)
(1) ECU (59kg)
(1) COL (75kg)

 

თავისუფალ ჭიდაობაში მოპოვებული ლიცენზიები ქვეყნების მიხედვით.

 

57kg -- Men's Freestyle

  • Georgia (GEO) via Vladimer KHINCHEGASHVILI -- World Championship, Gold
  • Iran (IRI) via Hassan Sabzali RAHIMI -- World Championship, Silver
  • Mongolia (MGL) via Bekhbayar ERDENEBAT — World Championship, Bronze
  • Russia (RUS) via Victor LEBEDEV -- World Championship, Bronze
  • Kazakhstan (KAZ) via Artas SANAA -- World Championship, Fifth Place
  • Democratic People's Republic of Korea (PRK) via Hak Jin JONG -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Yowlys BONNE RODRIGUEZ -- Pan Am Qualifier, Gold 
  • United States (USA) via Anthony Joseph RAMOS (USA) -- Pan Am Qualifier, Silver

 

65kg -- Men's Freestyle

  • Italy (ITA) via Frank CHAMIZO MARQUEZ -- World Championship, Gold
  • Uzebekistan (UZB) via Ikhtiyor NAVRUZOV -- World Championship, Silver
  • Russia (RUS) via Soslan RAMONOV— World Championship, Bronze
  • Iran (IRI) via Seyedahmad MOHAMMADI-- World Championship, Bronze
  • Mongolia (MGL) via Mandakhnaran GANZORIG -- World Championship, Fifth Place
  • Azerbaijan (AZE) via Toghrul ASGAROV -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Alejandro Enrique VALDES TOBIER -- Pan Am Qualifer, Gold
  • Puerto Rico (PUR) via Franklin GOMEZ MATOS -- Pan Am Qualifier, Silver

 

74kg -- Men's Freestyle 

  • United States (USA) via Jordan Ernest BURROUGHS -- World Championship, Gold
  • Mongolia (MGL) via Unurbat PUREVJAV -- World Championship, Silver
  • India (IND) via Narsingh Pancham YADAV — World Championship, Bronze
  • Russia (RUS) via Aniuar GEDUEV -- World Championship, Bronze
  • France (FRA) via Zelimkhan KHADJIEV -- World Championship, Fifth Place
  • Iran (IRI) via Alireza Mohammad GHASEMI -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Livan LOPEZ AZCUY -- Pan Am Qualifier, Gold
  • Colombia (COL) via Carlos Arturo IZQUIERDO MENDEZ -- Pan Am Qualifier, Silver 

 

86kg -- Men's Freestyle

  • Russia (RUS) via Abdulrashid SADULAEV -- World Championship, Gold
  • Turkey (TUR) via Selim YASAR -- World Championship, Silver
  • GEO (GEO) via Sandro AMINASHVILI — World Championship, Bronze
  • IRI (IRI) via Alireza Mohammad KARIMIMACHIANI -- World Championship, Bronze
  • Azerbaijan (AZE) via Magomedgadzhi KHATIYEV -- World Championship, Fifth Place
  • Bulgaria (BUL) via Mihail Petrov GANEV -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Reineris SALAS PEREZ, Pan Am Qualifier, Gold
  • Puerto Rico (PUR) via Jaime Yusept ESPINAL (PUR), Pan Am Qualifer, Silver 

 

97kg -- Men's Freestyle

  • United States (USA) via Kyle Frederick SNYDER -- World Championship, Gold
  • Russia (RUS) via Abdusalam GADISOV-- World Championship, Silver
  • Azerbaijan (AZE) via Khetag GAZYUMOV— World Championship, Bronze
  • Ukraine (UKR) via Pavlo OLIINYK -- World Championship, Bronze
  • Georgia (GEO) via Elizbar ODIKADZE -- World Championship, Fifth Place
  • Iran (IRI) via Abbas Mohammadtaher TAHAN -- World Championship, Fifth Place
  • Cuba (CUB) via Javier CORTINA LACERRA, Pan Am Qualifier, Gold
  • Venezuela (VEN) via Jose Daniel DIAZ ROBERTTI, Pan Am Qualifier, Silver  

 

125kg -- Men's Freestyle

  • Turkey (TUR) via Taha AKGUL -- World Championship, Gold
  • Azerbaijan (AZE) via Jamaladdin MAGOMEDOV -- World Championship, Silver
  • Georgia (GEO) via Geno PETRIASHVILI — World Championship, Bronze
  • Russia (RUS) via Bilyal MAKHOV -- World Championship, Bronze
  • Mongolia (MGL) via Chuluunbat JARGALSAIK  -- World Championship, Fifth Place
  • Armenia (ARM) via Levan BERIANIDZE  -- World Championship, Fifth Place
  • United States (USA) via Tervel DLAGNEV -- Pan Am Qualifer, Gold 
  • Canada (CAN) via Korey JARVIS -- Pan Am Qualifer, Silver 

 

Qualifiers by Nation

(6) RUS (57kg, 65kg, 74kg, 86kg, 97kg and 125kg)
(5) CUB (57kg, 65kg, 74kg, 86kg, 97kg)
(5) IRI (57kg, 65kg, 74kg, 86kg, 97kg)
(4) USA (57kg, 74kg, 97kg and 125kg)
(4) AZE (65kg, 86kg, 97kg and 125kg)
(4) GEO (57kg, 86kg, 97kg and 125kg)
(4) MGL (57kg, 65kg, 74kg and 125 kg)
(2) PUR (65kg, 86kg)
(2) TUR (86kg and 125kg)
(1) COL (74kg)
(1) CAN (125kg)
(1) ARM (125kg)
(1) BUL (86kg)
(1) FRA (74kg)
(1) VEN (97kg)
(1) IND (74kg)
(1) ITA (65kg)
(1) KAZ (57kg)
(1) PRK (57kg)
(1) UKR (97kg)
(1) UZB (65kg)

 

ზაფხულის 31-ე ოლიმპიური თამაშები ბრაზილიის ქალაქ რიო დე ჟანეიროში 2016 წლის 5 აგვისტოდან 21 აგვისტოს ჩათვლით ჩატარდება. თავისუფალი ჭიდაობა: 57, 65, 74, 86, 97 და 125 ბერძნულ-რომაული: 59, 66, 75, 85, 98 და 130 ქალთა ჭიდაობა: 48, 53, 58, 63, 69 და 75

 

რიო 2016-ის ლიცენზიანტები

 

1. ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი 57 (თავისუფალი ჭიდაობა)

 

 

 

2. სანდრო ამინაშვილი 86 (თავისუფალი ჭიდაობა)

 

 

 

3. ელიზბარ ოდიკაძე 97 (თავისუფალი ჭიდაობა)

 

 

 

4. გენო პეტრიაშვილი 125 (თავისუფალი ჭიდაობა)