საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია

საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაცია NATIONAL WRESTLING FEDERATION OF GEORGIA

გობაძემ ვები ემრეს ტურნირზე გამარჯვებით მსოფლიო რეიტინგში მეორე ადგილი შეინარჩუნა
12:48 | March 05 2016

მსოფლიო ჭიდაობის გაერთიანებულმა ფედერაციამ (UWW) თავისუფალ მოჭიდავეთა რეიტინგის მსგავსად 3 მარტს ბერძნულ-რომაული რეიტინგიც განაახლა. მაში სულ 4 ქართველი შევიდა. 

 

2015 წლის მსოფლიოს ჩემპიონატის ბრინჯაოს მედალოსანმა ლაშა გობაძემ (80) 30 იანვარს სტამბულში ვები ემრეს მემორიალზე გამარჯვებით მსოფლიოს რეიტინგში მეორე ადგილი შეინარჩუნა. პირველ ადგილზე კი თურქი მსოფლიოს ჩემპიონი სელჩუკ ჩებია, მესამე ადგილზე კი რუსი ევგენი სალეევი რომელსაც გობაძემ მსოფლიო ჩემპიონატის მეოთხედფინალში წმინდად მოუგო. შეგახსენებთ რომ გობაძეს 2015 წელს მეტად წარმატებული სეზონი ჰქონდა, მოიგო რა საქართველოს ჩემპიონატი, ირანში ტახტის თასი, ევროპის 23-წლამდელთა ჩემპიონატი, ბაქოს გრან-პრი, ლას ვეგასში მსოფლიოს ჩემპიონატზე კი ერთადერთი ქართველი გახდა ვინც მედლის მოპოვება შეძლო. 

2016 წლის იანვარში საქართველოს ჩემპიონატზე მესამე ადგილი დაიკავა, ნახევარფინალში მომავალ ჩემპიონ ნიკოლოზ კელასოვთან დათმო შეხვედრა თურმცა რამოდენიმე კვირაში სტამბულში ვები ემრეს ტურნირზე გაიმარჯვა სადაც 4 მეტოქე მათ შორის თანაგუნდელები კელასოვი ხოლო ფინალში თორნიკე ძამაშვილი დაამარცხა.

 

გობაძის გარდა UWW-ს რეიტინგში კიდევ 3 ქართველი შევიდა. ვები ემრეს ტურნირის გამარჯვებული რობერტ კობლიაშვილი (85) მე-10, ამავე ტურნირის ფინალისტები შმაგი ბოლქვაძე (66) - მე-13 ხოლო მინდია წულუკიძე (71) - მე-15 ადგილს იკავებენ.

 

იხილეთ რეიტინგი

 

59kg 

1. Ismael BORRERO MOLINA (CUB) – World No.1 (1)
2. Rovshan BAYRAMOV (AZE) – World No.2 (2)
3. Almat KEBISPAYEV (KAZ) – GGP Final No.1 (3)
4. Elmurat TASMURADOV (UZB) – Ivan Poddubny No.2 (4)
5. YUN Won-Chol (PRK) – World No.3 (5)
6. Soslan DAUROV (BLR) – European Games No.2 (6)
7. Arsen ERALIEV (KGZ) – World No.5 (7)
8. Stepan MARYANYAN (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (8)
9. Ivo ANGELOV (BUL) – Nikola Petrov No.1 (9)
10. Ibragim LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (10)
11. Mingiyan SEMENOV (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (11)
12. Saman ABDVALI (IRI) – Asia No.2 (Not Ranked)
13. Kanybek ZHOLCHUBEKOV (KGZ) – Asia No.1 (nr)
14. Mohammad Reza GERAEI (IRI) – Nikola Petrov No.3 (14)
15. Shinobu OTA (JPN) – Hungarian GP No.2 (18)
16. Stig Andre BERGE (NOR) – Vantaa Cup No.2 (12)
17. Aleksandar KOSTADINOV (BUL) – Nikola Petrov No.1 (13)
18. Kristijan FRIS (SRB) – Ljubomir Ivanovic Gedza Int’l No.1 (nr)
19. Mirambek AINAGULOV (KAZ) – Asia No.3 (nr)
20. WANG Lumin (CHN) – Hungarian GP No.3 (nr)

 

66kg 
 

1. Frank STAEBLER (GER) – World No.1 (1)
2. RYU Han-Soo (KOR) – World No.2 (2)
3. Artem SURKOV (RUS) – World No.3 (4)
4. Migran ARUTUNYAN (ARM) – Nikola Petrov No.1 (5)
5. Tamas LORINCZ (HUN) – Hungarian GP No.1 (7)
6. Davor STEFANEK (SRB) – Hungarian GP No.3 (3)
7. Tarek Aziz BENAISSA (ALG) – All-African Games No.1 (6)
8. Dominik ETLINGER (CRO) – Hungarian GP No.3 (9)
9. Hasan ALIYEV (AZE) – GGP Final No.3 (8)
10. Mehdi ZEIDVAND (IRI) – Asia No.3 (13)
11. Islambek ALBIEV (RUS) - Ivan Poddubny No.1 (12)
12. Istvan LEVAI (SVK) – Zagreb GP No.2 (10)
13. Shmagi BOLKVADZE (GEO) – Vehbi Emre No.2 (11)
14. David KARECINSKI (POL) – Hungarian GP No.2 (nr)
15. Miguel MARTINEZ PALACIOS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
16. Wuilleixis RIVAS ESPINOZA (VEN) – Pan Am Games No.1 (16)
17. Denys DEMYANKOV (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (20)
18. Mate NEMES (SRB) – LIG Int’l No.1 (nr)
19. Artak MARGARYAN (FRA) – Hungarian GP No.3 (nr)
20. Alejandro SANCHO (USA) – Pan America No.2 (nr)

 

71kg

1. Rasul CHUNAYEV (AZE) – World No.1 (1)
2. Armen VARDANYAN (UKR) – World No.2 (2)
3. Afshin BYABANGARD (IRI) – Asia No.1 (6)
4. Adam KURAK (RUS) – World No.3 (3)
5. Zackarias TALLROTH (SWE) – World No.3 (4)
6. Mathias MAASCH (GER) – Paris GP No.1 (5)
7. Balint KORPASI (HUN) – Hungarian GP No.1 (8)
8. Justin LESTER (USA) – Farrell Memorial No.2 (7)
9. Timur BERDIEV (BLR) – World No.5 (6)
10. Danijel JANECIC (CRO) – LIG Int’l No.1 (11)
11. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – GGP Final No.3 (10)
12. Zoltan LEVAI (HUN) – Zagreb GP No.1 (12)
13. Darkhan BAYAKMETOV (KAZ) – Asia No.3 (13)
14. Yunus Emre BASAR (TUR) – Vehbi Emre No.1 (14)
15. Mindia TSULUKIDZE (GEO) – Vehbi Emre No.2 (15)
16. JIANG Jincheng (CHN) – Paris GP No.1 (16)
17. ZHANG Ridong (CHN) – Asia No.3 (18)
18. Patrick SMITH (USA) – Pan America No.1 (nr)
19. Akram BOUDJEMLINE (ALG) – All-African Games No.3 (19)
20. Ruslan TSAREV (KGZ) – Asia No.3 (20)

 

75kg 
1. Roman VLASOV (RUS) – World No.1 (1)
2. Doszhan KARTIKOV (KAZ) – Asia No.1 (2)
3. KIM Hyeon-Woo (KOR) – GGP Final No.1 (3)
4. Mark MADSEN (DEN) – World No.2 (4)
5. Andrew BISEK (USA) – World No.3 (5)
6. Elvin MURSALIYEV (AZE) – European Games No.1 (6)
7. Chingiz LABAZANOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (7)
8. Saeid Mourad ABDVALI (IRI) – Takhti Cup No.1 (8)
9. Arsen JULFALAKYAN (ARM) – Vehbi Emre No.1 (9)
10. Viktor NEMES (SRB) – Zagreb GP No.1 (10)
11. Peter BACSI (HUN) – Thor Masters No.1 (11)
12. Bozo STARCEVIC (CRO) – Zagreb GP No.1 (12)
13. Karapet CHALYAN (ARM) – Nikola Petrov No.1 (13)
14. YANG Bin (CHN) – Hungarian GP No.1 (nr)
15. Geordan SPEILLER (USA) – Hungarian GP No.3 (nr)
16. Payam BOUYERI PAYANI (IRI) – Asia No.3 (14)
17. Dmitri PYSHKOV (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (16)
18. Robert ROSENGREN (SWE) – Thor Masters No.1 (nr)
19. Pascal EISELE (GER) – Thor Masters No.2 (nr)
20. Neven ZUGAJ (CRO) – Hungarian GP No.3 (nr)

 

80kg – Raibek BISULTANOV (DEN) won silver medals at the Hungarian Grand Prix and the Thor Masters event in Denmark to break into the rankings at No.13, while Patrick SZABO (HUN) won bronze medals in the same events as well as a third at the Ljubomir Ivanovic Gedza International to come in a step behind.

1. Selcuk CEBI (TUR) – World No.1 (1)
2. Lasha GOBADZE (GEO) – Vehbi Emre No.1 (2)
3. Evgeni SALEEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (3)
4. Viktor SASUNOVSKI (BLR) – World No.2 (4)
5. Rafik HUSEYNOV (AZE) – GGP Final No.2 (6)
6. Laszlo SZABO (HUN) – Zagreb GP No.2 (7)
7. Aleksander SHYSHMAN (UKR) – Takhti Cup No.3 (8)
8. Yousef GHADERIAN (IRI) – World No.3 (5)
9. Ramin TAHERISARTANG (IRI) – Asia No.1 (nr)
10. AISHAN Aishan (CHN) – Asia No.2 (13)
11. Ramazan ABACHARAEV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (11)
12. Pavel POMINCHUK (BLR) – Hungarian GP No.1 (nr)
13. Raibek BISULTANOV (DEN) – Hungarian GP No.2 (nr)
14. Patrik SZABO (HUN) – Hungarian GP No.3 (nr
15. Ashkat DILMUKHAMEDOV (KAZ) – Asia No.3 (9)
16. Atem ASLAN (TUR) – LIG Int’l No.2 (nr)
17. Rafik MANUKYAN (ARM) – Takhti Cup No.1 (17)
18. Mahdi FALLAHHAMIDABADI (IRI) – Ukraine Int’l No.1 (nr)
19. Petar BALO (SRB) – Zagreb GP No.2 (15)
20. Cheney HAIGHT (USA) – Pan America No.1 (nr)

 

85kg

1. Zhan BELENYUK (UKR) – World No.1 (1)
2. David CHAKVETADZE (RUS) – European Games No.1 (3)
3. Damian JANIKOWSKI (POL) – Hungarian GP No.1 (7)
4. Rustam ASSAKALOV (UZB) – World No.2 (4)
5. Hasan Saman TAHMASEBI (AZE) – World No.3 (2)
6. Habibollah AKHLAGHI (IRI) – World No.3 (5)
7. Viktor LORINCZ (HUN) – Pytlasinski No.2 (6)
8. Nursultan TURSYNOV (KAZ) – Vehbi Emre No.2 (9)
9. Ramsin AZIZSIR (GER) – European Games No.3 (10)
10. Robert KOBLIASHVILI (GEO) – Vehbi Emre No.1 (11)
11. Rami HIETANIEMI (FIN) – World No.5 (8)
12. Bekhan OZDOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (12)
13. Islam ABBASOV (AZE) – GGP Final No.3 (13)
14. Mojtaba KARIMFAR (IRI) – GGP Final No.3 (14)
15. Yuri SHKRIUBA (UKR) – Hungarian GP No.3 (nr)
16. Javid HAMZATOV (BLR) – Hungarian GP No.2 (nr)
17. Alan VERA GARCIA (CUB) – Pan America No.1 (nr)
18. Melonin NOUMONVI (FRA) – Paris GP No.2 (17)
19. Denis KUDLA (GER) – Thor Masters No.1 (nr)
20. Aleksander KIKINOV (BLR) – Hungarian GP No.3 (nr)

 

98kg 
 
1. Artur ALEKSANYAN (ARM) – World No.1 (1)
2. Ghasem REZAEI (IRI) – World No.2 (2)
3. Islam MAGOMEDOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Dimitri TIMCHENKO (UKR) – Ukraine Int’l No.1 (4)
5. XIAO Di (CHN) – Hungarian GP No.1 (6)
6. Cenk ILDEM (TUR) – LIG Int’l No.1 (7)
7. Elis GURI (BUL) – Nikola Petrov No.2 (6)
8. Nikita MELNIKOV (RUS) – Ivan Poddubny No.1 (9)
9. Musa EVLOEV (RUS) – Ivan Poddubny No.2 (10)
10. Mahdi ALIYARI FEYZABADI (IRI) – Asia No.1 (8@130)
11. Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) – World No.5 (8)
12. Marthin Hamlet NIELSEN (NOR) – LIG Int’l No.2 (12)
13. Yasmany LUGO CABRERA (CUB) – Pan America No.1 (20)
14. Kevin MEJIA CASTILLO (HON) – Pan America No.3 (14)
15. Villius LAURINAITIS (LTU) – World Military Games No.2 (11)
16. Peter OEHLER (GER) – Pytlasinski No.2 (13)
17. Fredrik SCHOEN (SWE) – Thor Masters No.1 (nr)
18. Adam VARGA (HUN) – Hungarian GP No.3 (nr)
19. Shalva GADABADZE (AZE) – GGP Final No.1 (16)
20. Felix BALDAUF (NOR) – Vehbi Emre No.2 (17)

 

130kg 
1. Riza KAYAALP (TUR) – World No.1 (1)
2. Mijain LOPEZ NUNEZ (CUB) – World No.2 (2)
3. Beylal MAKHOV (RUS) – World No.3 (3)
4. Sabah SHARIATI (AZE) – European Games No.2 (4)
5. Heiki NABI (EST) – European Games No.3 (5)
6. Aleksander CHERNETSKI (UKR) – World No.3 (6)
7. Iosif CHUGOSHVILI (BLR) – Ivan Poddubny No.1 (7)
8. MENG Qiang (CHN) – Hungarian GP No.1 (10)
9. Eduard SOGHOMONYAN (BRA) – Pan America No.2 (nr)
10. Stjepan LAVRIC (CRO) – LIG Int’l (nr)
11. Balint LAM (HUN) – Zagreb GP No.1 (9)
12. Robert SMITH (USA) – Pan Am Games No.3 (11)
13. Nurmakhan TINALIEV (KAZ) – GGP Final No.2 (12)
14. Amir GHASEMI MONJAZI (IRI) – Asia No.1 (nr)
15. Sergey SEMENOV (RUS) – Ivan Poddubny No.3 (13)
16. Murat RAMONOV (KGZ) – Asia No.2 (nr)
17. Behnam MEHDIZADEH (IRI) – Takhti Cup No.3 (14)
18. Oscar PINO HINDS (CUB) – Pan America No.1 (nr)
19. Bashir Asgari BABAJANZADEH (IRI) – Hungarian GP No.2 (19)
20. Toby ERICKSON (USA) – Pan America No.3 (20)